Instalacje do ładowania aut elektrycznych w blokach nie tylko mogą się przyczynić do wzrostu popularności elektromobilności. Według ponad połowy Polaków zwiększają one także wartość nieruchomości.
Ładowanie auta elektrycznego to obok ceny pojazdu kluczowy czynnik wpływający na decyzję o rozważaniu zakupu takiego samochodu. Kwestia ładowania i ceny aut będą kluczowe dla rozwoju elektromobilności w nadchodzących latach. Dlatego InsightOut Lab i Volkswagen w raporcie „Te udogodnienia zachęcają Polaków do rozważania auta elektrycznego” sprawdzają, czy łatwiejszy dostęp do infrastruktury ładowania może zwiększyć zainteresowanie autami elektrycznymi w Polsce?
Są co najmniej dwa powody, które sprawiają, że nie jest to tylko kwestia teoretyczna. Po pierwsze, w Unii Europejskiej trwa procedowanie zmian w Dyrektywie o Efektywności Energetycznej Budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD). Kładzie ona nacisk m.in. na rozbudowę infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w nowych i starszych budynkach oraz inwestycje w panele fotowoltaiczne. W praktyce będą to ułatwienia dla posiadaczy aut elektrycznych. Po drugie, prywatne panele słoneczne przeżywają prawdziwy boom w Polsce, a dla właścicieli „elektryków” stanowią one źródło darmowego „paliwa”.
Zwiększają zainteresowanie „elektrykami”…
Z badania przygotowanego przez InsightOut Lab i Volkswagena wynika, że dostęp do prywatnej infrastruktury ładowania zwiększa zainteresowanie autami elektrycznymi. Taki wniosek wynika z odpowiedzi badanych na dwa pytania. Jedno dotyczyło rozważania auta na prąd w sytuacji, gdy na noc można byłoby je naładować. Drugie pytanie było bardziej konkretne. Zapytaliśmy w nim, czy jeśli w starszych i nowszych blokach będzie dostępna infrastruktura ładowania to Polacy będą rozważać zakup „elektryka”? Znów większość badanych odpowiedziała: „tak”. Szczegółowe wyniki badania można znaleźć w publikacjach, dostępnych na stronie internetowej InsightOut Lab.
…i podnoszą wartość nieruchomości
Z badania wynika, że instalacja do ładowania auta w budynku mieszkalnym może wpływać nie tylko na popularyzację elektromobilności. Oprócz korzyści dla wszystkich mieszkańców miast – bo więcej „elektryków” oznacza czystsze powietrze – rozwój infrastruktury ładowania może być pożyteczny również dla posiadaczy nieruchomości. Ponad połowa ankietowanych (54%) zgadza się z opinią, że instalacja do ładowania aut elektrycznych w budynku mieszkalnym zwiększa wartość nieruchomości. Wyraźnie mniej, bo 23% odpowiadających jest przeciwnego zdania. Natomiast 25% nie ma w tej sprawie opinii.