Analizy Elektromobilność

Analiza: Posiadanie ID. zachęca do kupna kolejnego „elektryka”

7 na 10 właścicieli elektrycznych Volkswagenów ID. deklaruje, że podczas przyszłych zakupów również zdecyduje się na auto na prąd. Zwłaszcza, jeśli „elektryk” jest jedynym pojazdem w ich gospodarstwie domowym.

Nowe technologie już od jakiegoś czasu znajdują się w centrum zainteresowań przemysłu motoryzacyjnego. Ich wartość jest znaczna i w ciągu najbliższych lat ma wzrosnąć kilkukrotnie. Według ekspertów z firmy consultingowej McKinsey, całkowita wartość wygenerowana przez szeroko pojęte użycie usług „connected-car” osiągnie 550 mld $ w 2030 r., przy szacowanych 64 mld $ w 2020 r. Sam rynek  systemów wsparcia kierowców, według Research and Markets, będzie wart 5,3 mld $ w 2027 r. Upowszechnianie zaawansowanych technologii, które nie są gadżetami, ale realnie usprawniają korzystanie z auta i poprawiają bezpieczeństwo to jeden z kluczowych elementów strategii marki Volkswagen. Dlatego firma we współpracy z InsightOut Lab zbadała zadowolenie użytkowników modeli ID. z technologii dostępnych w tych samochodach. Przy tej okazji sprawdziliśmy również jak posiadanie technologicznie zaawansowanego „elektryka” wpływa na przyszłe preferencje zakupowe.

Posiadanie „elektryka” skłania do… kupna „elektryka”

Badanie wśród właścicieli w pełni elektrycznych samochodów Volkswagen ID. wykazało, że są oni na tyle zadowoleni ze swoich pojazdów, że większość z nich (70%) deklaruje, że ich kolejny samochód również będzie „elektrykiem”. Warto podkreślić, że blisko połowa jest tego „zdecydowanie” pewna. Tylko 15% deklaruje, że ich kolejne auto nie będzie miało napędu czysto elektrycznego. Tyle samo nie jest jeszcze zdecydowanych, czy przesiądzie się do auta na prąd, czy wybierze samochód z innym rodzajem silnika.

Jeśli ID. to jedyny pojazd w domu to prawie na pewno kolejne auto też będzie elektryczne

Ciekawe są również dane z badania skupiające się na tym, czy w danym gospodarstwie domowym model ID. to jedyny w użyciu samochód, i jak to wiąże się z przyszłymi planami zakupowymi właścicieli. Okazuje się, że wśród osób, dla których Volkswagen na prąd to jedyny pojazd, aż 82% deklaruje, że ich kolejne auto również będzie elektryczne. Dla tych, którzy poza ID., mają jeszcze inne pojazdy, ten odsetek jest niższy, choć nadal wysoki – 67%.

Osoby 50+ najbardziej chętne na zakup następnego auta elektrycznego

Jeśli przyjrzymy się wynikom badania w podziale na grupy wiekowe zauważymy, że to starsi właściciele ID. częściej niż młodsi deklarują, że ich kolejne auto będzie elektryczne. Najbardziej zdecydowani są pięćdziesięciolatkowie (50-59 lat). W tej grupie wszyscy, poza jedną niezdecydowaną osobą, zadeklarowali, że znów kupią BEV! Wysokie odsetki (ponad 70%) takich odpowiedzi zanotowaliśmy również wśród osób powyżej 60. roku życia. Prawie 2/3 (65%) czterdziestolatków, i nieco ponad połowa trzydziestolatków (52%) również zadeklarowała, że ich następnym samochodem będzie „elektryk”.